بررسی مراحل سم زدایی سریع تریاک

به طور کلی سم زدایی سریع تریاک به معنی عوض‌کردن یا تصفیه شدن خون از مواد مخدر تریاک است. سم زدایی در واقع اولین و ابتدایی‌ترین مرحله در درمان اعتیاد به مواد مخدر به شمار می‌رود. اغلب مردم سم زدایی را همان ترک کردن مواد مخدر می‌دانند و این ذهنیت را دارند که با سم زدایی فرد معتاد مشکل آن به طور کامل حل می‌شود. اما در واقعیت این‌طور نیست. برای دانستن واقعیت سم زدایی در ادامه این مقاله با ما همراه باشید.

فرایند سم زدایی چگونه است؟

سم زدایی به‌طورکلی به فرایند تصفیه شدن خون شخص معتاد و رفع وابستگی آن به هرگونه مواد مخدر اطلاق می‌شود. فرایند سم زدایی سریع تریاک کار عجیب و پیچیده‌ای نیست. سم زدایی به دو صورت سم زدایی سریع یا ROD و سم زدایی فوق سریع یا UROD انجام می‌شود. در این روش با منتقل کردن فرد آلوده به مواد مخدر به یک محیط کاملاً ایزوله روند سم زدایی آغاز می‌شود.

مراحل سم زدایی سریع تریاک

به‌طورکلی مراحل درمان و سم زدایی در مراکز ترک اعتیاد به‌صورت زیر است:

مرحله اول: پاک شدن و تصفیه خون شخص معتاد از تریاک و درمان وابستگی فیزیکی یا بدنی شخص به مواد اعتیادآور به شکلی که پس از آن شخص دیگر دچار نئشگی یا خماری پس از ترک نشود.

مرحله دوم: حفظ کردن پاکی خون و همچنین رفع وابستگی روانی شخص نسبت به تریاک به‌گونه‌ای که فرد دیگر برای مصرف مجدد آن وسوسه نشود یا در صورت وسوسه شدن بتواند افکار و هوس خود را به طور کامل کنترل کند. به‌طورکلی انگیزه فرد معتاد برای بهبود وضعیت سلامتی خود بالا باشد.

برای ترک کردن تریاک چه باید کرد؟

همان‌طور که می‌دانید در تریاک مواد قلیایی وجود دارد که این مواد پس از مصرف حدود یک الی دو روز در بدن باقی می‌ماند و تأثیرات مخرب جبران‌ناپذیری بر روی سیستم دفاعی بدن انسان می‌گذارد‌. اما در مقابل احساس خوشایندی که مصرف تریاک برای انسان به وجود می‌آورد تنها ۴ ساعت طول می‌کشد. نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه کرد این است که مصرف تریاک در زمان کوتاه و به‌سرعت فرد را درگیر اعتیاد فیزیکی و روانی می‌‌کند.. در این مورد برای حل وابستگی روانی از روان‌شناسان متخصص در این زمینه می‌توان استفاده کرد.

ترک اعتیاد به تریاک چه مدت‌زمان می‌برد؟

در ادامه مبحث سم زدایی سریع تریاک برای پاسخ‌دادن به این سؤال ابتدا باید بدانیم که فردی که به تریاک اعتیاد دارد به چه قصدی آن را مصرف کرده است. همچنین مدت‌زمان مصرف و میزان آن نیز از مهم‌ترین مواردی است که در پاسخ به این سؤال تأثیر می‌گذارد. چرا که پاسخ این سؤال برای هر شخصی می‌تواند متفاوت از دیگری باشد.

اما به طور معمول اغلب افرادی که تریاک مصرف می‌کنند به مدت ۱۰ تا ۱۵ روز دچار نئشگی و خماری می‌شوند. از دیگر عوامل مهم که بر روی اراده شخص معتاد تأثیر می‌گذارد، میزان وابستگی فیزیکی آن شخص به تریاک است. گاهی اوقات در برخی موارد ترک اعتیاد به تریاک یک روز زمان می‌برد. اما در موارد دیگر شاید به‌اندازه چند ماه زمان ببرد.

سم زدایی سریع تریاک در مرکز درمانی سم زدا به چه صورت انجام می‌شود؟

سم زدایی سریع تریاک در مرکز سم زدا به دو روش مشاوره تلفنی و حضوری انجام می‌شود. در ادامه این قسمت از مقاله به بررسی این دو روش می‌پردازیم.

مشاوره تلفنی: در این روش شخصی که دچار مشکل اعتیاد به تریاک است با مشاور این مرکز تماس می‌گیرد و راهنمایی لازم در مورد نحوه سم زدایی را دریافت می‌کند.

حضوری: در این روش شخص بیمار به اقامتگاه سنتی کیاوش واقع در یزد مراجعه می‌کنند و در آنجا بستری می‌شوند. در ادامه روند درمان، با کمک سرم داروهای خوراکی را به بیمار تزریق می‌کنند. داروهای مورداستفاده در این مرکز هیچ‌گونه عوارضی ندارند. همچنین بیمار می‌تواند بعد از بهبودی کامل نیز با مشاور و پزشک خود در تماس باشد. سم زدایی سریع تریاک حدود ۳ الی ۵ روز زمان می‌برد که پزشک ازروی میزان مصرف بیمار مدت‌زمان بهبود آن را مشخص می‌کند.

مراحل بستری بیمار در هتل مرکز سم زدا

ابتدا در لحظه ورود بیمار به هتل و انجام کارهای پذیرش، شخص به یک اتاق کاملاً تمیز و سرویس مجهز منتقل می‌شود. در اتاق شماره‌تلفن پرستار بر روی دیوار قرار گرفته است تا در صورت نیاز بیمار با پرستار خود تماس بگیرد. پرستار برای هر ساعتی در دسترس است و هر موقع که بیمار به آن احتیاج پیدا کند می‌تواند با آن تماس بگیرد.

صبحانه، ناهار و شام در ساعات مشخص شده برای بیمار ارائه می‌شود. لازم به ذکر است که این غذاها تحت‌نظر پزشک برای بیمار تهیه می‌شود. پزشک نیز در سه نوبت صبح، ظهر و شب به اتاق بیمار می‌رود و پس از معاینه موارد لازم را با پرستار بیمار در میان می‌گذارد.

باتوجه‌به معاینات جسمی بیمار و نظر پزشک ساعتی برای مشاوره دادن به بیمار مشخص می‌شود. به‌طورکلی بیمار از روز سوم می‌تواند برای مشاوره و برای کنترل هوس و وسوسه خود به کلینیک برود.

تمام کارکنان هتل در هر شرایطی در خدمت بیمار هستند و در حد توان وظایف خود را در قبال بیمار انجام می‌دهند.

و سرانجام با پایان فرایند سم زدایی سریع تریاک و مشاوره، بیمار می‌تواند کارهای ترخیص خود را انجام دهد. این امکان وجود دارد که پس از ترخیص همچنان شخص با پزشک و مشاور خود در تماس باشد و راهنمایی‌های لازم را دریافت کند.

سؤالات متداول

آیا فرایند درمان و ترک اعتیاد دردناک است؟

خیر اگر درمان توسط کلینیک معتبر و با نظارت پزشک و پرستار باشد به‌هیچ‌عنوان درد و آزاری نخواهد داشت.

بهترین راه و روش درمان برای ترک اعتیاد چیست؟

سم زدایی کوتاه‌مدت و سم زدایی بلند مدتی که در یک کلینیک معتبر انجام شود.

آیا سم زدایی به معنی درمان کامل بیمار است؟

سم زدایی عوارضی دارد که فرد باید با مصرف داروهای مخصوص و مشاوره از یک فرد متخصص درمان را کامل کند.

سخن پایانی

در این مقاله به بررسی درمان و سم زدایی سریع تریاک پرداختیم. همان‌طور که گفته شد اعتیاد به تریاک عوارض جبران‌ناپذیری دارد اما باتوجه‌به اراده شخص و از طریق روش سم زدایی سریع بیمار در مدت‌زمان کوتاهی از اعتیاد رهایی می‌یابد و به زندگی عادی خود بر می‌گردد. سم زدایی سریع تریاک در مدت ۳ الی ۵ روز در مرکز سم زدا با ارائه مشاوره و خدمات کامل پزشکی و مراقبتی امکان‌پذیر است.

 

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.