دسته اصلی

سم زدایی تریاک

سم زدایی اعتیاد در منزل

ترک تریاک با چه روش و در چند روز؟

 

از متداول ترین مواد مخدری که در تمامی دنیا توسط بیماران مبتلا به اعتیاد استفاده می شود، باید به تریاک اشاره کنیم. این ماده مخدر که از شیره نارس گیاه خشخاش جمع آوری می شود، عوارض بسیاری برای بدن به همراه دارد. این عوارض منجر شده اند که افراد بسیار زیادی به دنبال بهترین روش ترک تریاک باشند تا از شر این ماده مخدر مضر، خلاص شوند.

تریاک به مرور زمان می تواند هم بر روی ذهن و هم بر روی جسم انسان تاثیر گذاشته و منجر به آسیب دیدگی و نابودی آن شود. پس باید هر چه سریعتر اقدام به ترک آن نموده و از بروز عوارض بیشتر بر روی بدن جلوگیری نمود. برای این کار باید به بهترین مرکز سم زدایی مراجعه نموده و اقدام به ترک کردن مصرف تریاک نمود.

سم زدایی تریاک باید هم جسمی و هم روانی انجام شود. زیرا افرادی که درگیر تریاک می شوند، اصولا از نظر ذهنی هم به مصرف این ماده مخدر وابستگی شدیدی دارند. پس آنها نیاز دارند که تحت درمان قرار گرفته و توسط بهترین پزشک سم زدایی سریع تریاک را از بدن خود انجام دهند. در غیر این صورت با مشکلات بسیار زیادی روبرو خواهند شد.

 

 

 انواع مواد مخدر تریاک 

 

برای این که بتوان به درستی اقدام به ترک تریاک نمود، لازم است ابتدا با انواع مواد مخدر تریاک آشنا شد. تریاک ها انواع مختلفی دارند که برخی از آنها خام بوده و همان صمغ برگرفته از گیاه خشخاش هستند. نوع دیگری از مواد مخدر تریاک، سوخته تریاک است که هم به صورت خوراکی و هم به صورت شربت قابلیت استفاده دارد.

شیره تریاک که هم از تریاک و هم از سوخته تریاک به دست می آید، قابلیت استفاده هم به صورت خوراکی و هم دود کردنی دارد. تریاک پرورده نوع دیگری از انواع تریاک خام است که تحت عملیاتی همچون حل کردن و جوشاندن قرار گرفته و در موارد غیر پزشکی استفاده می شود. در نهایت نیز باید به کوکنار اشاره کنیم که تهیه شده از خشخاش جوشانده با آب است.

تمامی این نمونه مواد هم برای مصارف پزشکی و هم غیر پزشکی استفاده می شوند. اما برای ترک کردن آنها بیمار با شرایط متفاوتی مواجه خواهد شد. زیرا میزان درصد تاثیرگذاری هر یک از آنها به دیگری متفاوت بوده و از این رو بیمار بعد از مصرف هر نمونه از این نوع تریاک ها، باید مدت زمان درمانی متفاوتی را طی کند تا روند پاکسازی بدن او انجام شود.

 

 ترک تریاک

 

نحوه سم زدایی تریاک چگونه است؟ 

 

اشخاصی که به مراکز معتبر ترک تریاک مراجعه می کنند تا تحت نظر دکتر ترک تریاک اقدام به ترک این ماده مخدر نمایند، با کمترین عارضه می توانند به نتیجه دلخواه خود برسند. در واقع مواد قلیایی همچون تریاک زمانی که وارد بدن انسان می شوند، 24 ساعت تا 48 ساعت در بدن باقی مانده و آسیب بسیار زیادی به سیستم دفاعی فرد وارد می کنند.

در عین حال مصرف تریاک منجر می شود تا فرد احساس خوشایندی داشته باشد که این احساس خوشایند تنها 4 ساعت دوام خواهد داشت. این نکته را باید بیان کنیم که مصرف تریاک به سرعت اعتیاد روانی و جسمی در فرد ایجاد می کند، که آسیب زننده خواهد بود. از این رو اولین قدم برای آغاز فرایند ترک کردن مصرف تریاک، ایجاد آمادگی ذهنی است.

بیمارانی که به مرکز ترک تریاک مراجعه می کنند، در اولین مرحله تحت نظر روانشناس قرار می گیرند. آنها باید از نظر ذهنی آمادگی لازم را داشته باشند که مصرف تریاک را ترک کنند. اگر شخصی از نظر ذهنی به این آمادگی نرسد، موفق نخواهد شد از نظر جسمی هم اقدام به ترک اعتیاد خود نماید. پس مهمترین و اصلی ترین اقدام برای ترک کردن اعتیاد، آمادگی ذهنی داشتن فرد مبتلا به تریاک است. پس از آن فرایند ترک کردن آسان تر و سریعتر خواهد بود.

 

آیا می‌دانستید که آژانس سم زدا و درمان با رویه سم زدایی می‌تواند به شما در بهبود سلامتی کمک کند؟ با مراجعه به صفحه تعرفه درمان، می‌توانید هزینه‌های درمان را بررسی کنید و با اطمینان از خدمات ما استفاده کنید. بهترین راه برای شادابی و سلامتی، آژانس سم زدا و درمان با رویه سم زدایی است. ما منتظر شما هستیم!

 

برای سم زدایی تریاک چی بخوریم؟ 

 

برای سم زدایی خانگی تریاک یا ترک تریاک در مراکز معتبر، آنچه اهمیت دارد، توجه به نوع تغذیه است. بیمار در حال ترک اعتیاد باید یک برنامه غذایی مناسب داشته باشد تا بتواند با انرژی بالایی که دریافت می کند، به مبارزه با اعتیاد در بدن خود برود. در این دوران اصولا بهترین مواد غذایی به بیماران داده می شود تا بتوانند نیازهای مهم و اولیه بدن خود را تامین کنند.

بیماران در دوران نقاهت ترک تریاک برای آنکه از افزایش قند در بدن خود جلوگیری نمایند،  باید مصرف مواد پروتئینی و غلات سبوس دار را در برنامه غذایی خود بگنجانند. آنها باید در هر وعده غذایی خود 15 تا 20 گرم پروتئین دریافت کرده و گرسنگی به خودشان ندهند. برای این کار آنها می توانند هر 2 الی 4 ساعت یکبار در طول روز غذا مصرف کنند یا مواد غذایی انرژی زا را در قالب تنقلات مورد استفاده قرار دهند.

در مرکز ترک تریاک سم زدا، پزشکان و پرستاران با تجربه، بهترین برنامه غذایی را برای بیماران خود تهیه می کنند تا آنها در شرایط مناسبی اقدام به ترک اعتیاد خود نمایند. در این مرکز سی دقیقه بعد از بیدار شدن بیمار از خواب یک صبحانه مفصل سرو می شود که به بیمار اجازه دهد روده و معده او انرژی لازم را برای عملکرد بهتر بعد از دریافت پروبیوتیک داشته باشد. در وعده صبحانه بیماران همیشه تخم مرغ وجود دارد. زیرا تخم مرغ سرشار از امگا 3 بوده و انرژی لازم را به بدن بیمار منتقل می کند.

بیماران در طول دوره ترک تریاک باید همواره به میزان زیادی آب مصرف کنند. مصرف آب زیاد به این افراد کمک می کند تا روند درمان ترک اعتیاد خود را تسریع نمایند. آنها همچنین می توانند در کنار آب، از آب میوه های طبیعی مختلف نیز استفاده کرده و نیاز بدن خود را برطرف سازند. در کل توجه به رژیم غذایی در این دوره اهمیت بسیار زیادی دارد و باید با دقت به آن توجه نمود.

 

 انواع ماده مخدر تریاک

 

سریع ترین راه ترک تریاک 

 

روش های بسیار زیادی برای ترک کردن اعتیاد وجود دارد که بسته به نوع ماده مصرفی بیمار، می توان یکی از آنها را برای انجام انتخاب کرد. در این میان برخی از روش ها وجود دارند که نتیجه سریع تری به همراه دارند و به بیمار کمک می کنند که روند درمان خود را در زمان کوتاه تری طی کند. از جمله روش هایی که می توان با استفاده از آنها اقدام به ترک کردن تریاک نمود، باید به موارد زیر اشاره کرد:

 

سم زدایی خانگی تریاک 

 

این روش ترک تریاک که بسیاری بر این باور هستند که بهترین روش است، بسیار خطرناک بوده و اگر بدون دریافت کمک از پزشک انجام شود، می تواند آسیب های زیادی به بدن بیمار وارد کند. به این دلیل که اگر شخصی بدون تحت مراقبت پزشک قرار گرفتن، به یکباره اقدام به ترک کردن اعتیاد خود به تریاک نماید، می تواند به ذهن و روان خود آسیب جدی وارد کند. برای جلوگیری از بروز چنین اتفاقاتی، بهتر آن است که ترک اعتیاد زیر نظر پزشک انجام شود.

 

ترک تریاک با مصرف قرص B2

 

بهترین روش ترک تریاک در کلینیک های معتبر ترک اعتیاد، عدم استفاده از مواد شبه مخدر است. در این مراکز ترک اعتیاد اصولا بدون استفاده از داروهای دیگر انجام می شود که اعتیاد آور هستند. یکی از این داروها، قرص B2 است که اثری شبیه به متادون داشته و اگر شخصی با استفاده از این روش اقدام به ترک اعتیاد خود نماید، امکان دارد که به این قرص اعتیاد پیدا کند. چنین افرادی همواره درگیر ترک کردن اعتیاد خود از یک ماده مخدر به ماده مخدر دیگری هستند و به همین دلیل هم روند درمان آنها طولانی می شود.

 

یکی از بهترین روش های درمان سم زدایی سریع است که در شهر تاریخی یزد در مکانی سنتی و صمیمی توسط مرکز درمانی آژانس توریست درمانی سم زدا انجام می شود

 

سم زدایی با مصرف متادون 

 

سریع ترین روش سم زدایی تریاک از بدن که در بیشتر مراکز و کمپ های ترک اعتیاد انجام می شود، مصرف داروی متادون است. این روش با وجود نتیجه سریعی که دارد، اما اصلا مناسب نیست. متادون به عنوان یک داروی شبه مخدر اگر برای ترک اعتیاد استفاده شود، خود اعتیاد آور بوده و می تواند مشکلات دیگری را برای فرد به بار آورد. از این رو باید بیان کنیم که عملا افرادی که از متادون برای ترک اعتیاد استفاده می کنند، تریاک را ترک نکرده و درگیر مشکلات دیگری نیز می شوند.

 

 سم زدایی تریاک

 

سم زدایی سریع تریاک

 

جدیدترین روش ترک تریاک که در آژانس سم زدا انجام می شود، سم زدایی کردن تریاک با روش های کاملا بی خطر است. در این روش بیمار ممکن است 3 الی 4 روز نیاز به دریافت درمان برای ترک کردن تریاک و سم زدایی از بدن خود داشته باشد. در واقع روش سم زدایی سریع، با کاهش تدریجی دوز مصرف ماده مخدر انجام می شود تا زمانی که میزان مصرف به صفر برسد. از آنجایی که ماده مورفین در تریاک وجود دارد، برای ترک کردن تدریجی این ماده مخدر تقریبا نیاز به 12 الی 21 روز درمان خواهد بود.

البته برخی از آژانس های ترک تریاک دیگر هم در کشور وجود دارند که از روش سم زدایی فوق سریع استفاده می کنند؛ که این روش چندان مناسب نخواهد بود. به این دلیل که بیمار در این روش کاملا بیهوش شده و روند درمان را در طی 4 الی 8 ساعت انجام می دهد. این روش ترک اعتیاد فوق سریع و یک روزه بوده و خود با برخی عوارض دیگر همراه خواهد بود. پس بهتر است به جای این روش، از سم زدایی سریع در مدت زمان طولانی تری استفاده کرد.

 

بعد از ترک تریاک چه اتفاقی می افتد؟ 

 

زمانی که فرایند ترک اعتیاد در کلینیک سم زدایی ترک تریاک به پایان می رسد و بیمار به خانه باز می گردد، با برخی اتفاقات خاص مواجه می شود. اگر بیمار زیر نظر روانشناس قرار نگیرد، ممکن است با برخی وسوسه ها و حواس پرتی های بعد از ترک اعتیاد مواجه شود. این مسئله می تواند منجر به ایجاد حس نیاز بیشتر از قبل نسبت به مصرف مخدر در بیمار شود. باید حتما به این مسئله توجه نموده و بیمار را برای مدت زمان مشخصی تنها نگذاشت.

این نکته را به خاطر داشته باشید که بیماران بعد از ترک کردن اعتیاد، درگیر افکار منفی بسیاری می شوند. خواب درست از زندگی آنها کنار می رود و در بیشتر مواقع ممکن است فرد دچار افسردگی هم شود. از این رو باید در این مدت زمان از بروز چنین اتفاقاتی جلوگیری کرد. لازم است بیمار را به انجام تمرینات ورزشی مختلف تشویق نمود و محیط خواب آرام و مطمئنی برای او ایجاد کرد. همچنین باید با یک برنامه ریزی اصولی و تهیه لیستی از اهداف خوب بعد از ترک اعتیاد، فرد را به زندگی امیدوار کرد.

بیماران بعد از سم زدایی طبیعی تریاک اصولا بهتر می توانند ذهن خود را مدیریت کرده و با گذشته خود کنار بیایند. اما اگر چنین اتفاقی رخ ندهد، باید خانواده و دوستان اطراف بیمار را گرفته تا دوران نقاهت بعد از ترک اعتیاد خود را به خوبی سپری کند. زمانی که موفق شد به زندگی معمول خود باز گردد، می توان کمی از او فاصله گرفت تا به انجام کارهایی که به آنها علاقه مند است بپردازد. در این مرحله پزشک نیز بیمار را تنها نمی گذارد و همواره روند مراقبتی خود را بعد از ترک اعتیاد هم در پیش خواهد گرفت.

 

سم زدایی تریاک یکی از رویه های نوین درمان این مواد می باشد که در بهترین روش ممکن در مرکز درمانی آزانس توریست درمانی سم زدا انجام می شود

 

بی خوابی ترک تریاک چند روز است؟ 

 

ممکن است برای شما هم این سوال مطرح شده باشد که ترک تریاک چند روز درد دارد و آیا ممکن است بیمار بعد از ترک کردن اعتیاد خود دچار بی خوابی شود یا خیر؟ باید بیان کنیم بیمارانی که تحت درمان سم زدایی سریع در بهترین کلینیک ترک اعتیاد قرار می گیرند، به هیچ عنوان درد و خماری حین ترک اعتیاد را تجربه نمی کنند.

به این دلیل که تریاک خود نوعی مسکن به شمار می رود و زمانی که تدریجی مصرف آن کاهش می یابد، درد و خماری زیادی به همراه نخواهد داشت. البته اگر این روند به صورت غیر اصولی انجام شود، با درد و خماری شدیدی همراه خواهد بود. اما اگر به صورت تدریجی و زیر نظر پزشک متخصص روند ترک انجام شود، با کمترین میزان درد و خماری همراه خواهد شد.

در خصوص بی خوابی بعد از ترک تریاک بیماران نیز، باید بیان کنیم که هیچ زمان مشخصی برای آن وجود ندارد. افراد زیادی وجود دارند که بعد از ترک اعتیاد ممکن است تا 2 ماه با مشکل بی خوابی مواجه شوند. اما این مدت زمان نیز بسته به این که مقدار دوز مصرفی تریاک آنها چقدر بوده است، می تواند متغیر باشد. از طرف دیگر این که بیمار تا چه میزان خود را با شرایط بعد از ترک وفق دهد نیز می تواند در مدت زمان بی خوابی او تاثیرگذار باشد.

به این صورت که اگر شخصی تمام مدت بعد از ترک تریاک را به انجام ورزش های مختلف بپردازد، خستگی بدنی و ذهنی منجر می شود تا بی خوابی را تجربه نکند. اما اگر بی تحرک بماند، مسلما افکار مسموم او را درگیر کرده و منجر می شود تا هم مجددا به سمت مصرف تریاک روی آورد و هم با مشکل بی خوابی شدید برای مدت زمان طولانی مواجه شود. پس مدت زمان بی خوابی بعد از ترک اعتیاد به نوع عملکرد بیمار بستگی خواهد داشت.

 

ترک تریاک چند روز خماری دارد؟

 

خماری از متداول ترین عوارض ترک تریاک است که منجر به ترس بسیاری از مصرف کنندگان از انجام فرایند ترک اعتیاد نیز می شود. اما باید بگوییم چنین باوری غلط بوده و تمامی روش های ترک اعتیاد با خماری همراه نیستند. اگر فردی زیر نظر پزشک متخصص اقدام به ترک تدریجی تریاک نماید، با درد و خماری کمی مواجه خواهد شد و حتی ممکن است این میزان درد و خماری را احساس نکند.

در حالی که اگر این روند ترک تریاک در خانه انجام شود، با درد و خماری شدیدی همراه بوده و بیمار را با آسیب شدیدی مواجه خواهد ساخت. پس لازم است بیمار برای جلوگیری از بروز درد و خماری در زمان ترک اعتیاد، از یک برنامه غذایی و ورزشی مناسب استفاده کند. همچنین در یک محیط مناسب تحت مراقبت پزشک قرار گیرد تا در صورت بروز هرگونه مشکلی، پزشک اقدامات لازم را انجام دهد.

بهترین روش برای جلوگیری از بروز درد و خماری در حین ترک تریاک، بستری شدن در آژانس سم زدا و تحت مراقبت پزشک و پرستار قرار گرفتن است. در این مرکز سم زدایی ترک تریاک روند درمان به گونه ای است که بیمار با کمترین میزان درد و خماری مواجه خواهد شد. این میزان درد نیز با یک برنامه ورزشی مطلوب و مناسب برطرف خواهد شد و بیمار در سلامت کامل روند ترک اعتیاد خود را طی خواهد نمود.

 

 ترک تریاک با مصرف دارو

 

چند روز بعد از ترک تریاک بدن پاک می شود؟ 

 

پاکسازی بدن بعد از ترک تریاک مدت زمان زیادی طول نخواهد کشید، اگر بیمار تمامی مراقبتهای بعد از ترک اعتیاد را رعایت کند. بیمارانی که بعد از ترک اعتیاد خود برنامه غذایی و ورزشی مناسبی را در پیش گرفته و انجام می دهند، می توانند در کوتاه ترین زمان ممکن (بین 10 الی 20 روز) روند پاکسازی بدن خود را طی کنند و به سلامت قبلی خود باز گردند.

این مدت زمان تنها روند پاکسازی بدن را شامل می شود و بیمار برای زمان بیشتری نیاز خواهد داشت که بتواند وابستگی روانی خود به ماده مخدر را از بین ببرد. در صورتی که بیماری توصیه های پزشک خود را رعایت نکند، باید زمان طولانی تری را صرف پاکسازی بدن خود نماید. اما اگر بیماری تمامی توصیه های پزشک خود را مد نظر قرار داده و رعایت کند، هم از نظر جسمی و هم از نظر روانی به قدرت بالایی خواهد رسید که تمایلی به مصرف مواد مخدر نداشته باشد.

مدت زمان پاکسازی بدن بعد از ترک تریاک در هر فردی بسته به شرایطی که دارد، متغیر خواهد بود. پس نمی توانیم مدت زمان مشخصی را برای همه بیماران بیان کنیم. با این حال اشخاصی که با روش سم زدایی سریع اقدام به ترک اعتیاد خود می نمایند، مدت نقاهت کوتاه تری را هم طی خواهند کرد. آنها می توانند با روش تدریجی ترک اعتیاد خود، به جسم و روان خود زمان لازم را دهند که بتواند با شرایط بعد از ترک اعتیاد سازگار شود. پس مدت زمان پاکسازی بدن در این روش سریع تر خواهد بود.

 

عوارض ترک تریاک

 

مسلما ترک اعتیاد تریاک پس از یک مدت زمان طولانی، کاری بس دشوار و چالش برانگیز خواهد بود. به این دلیل که بدن به عملکرد داشتن بدون استفاده از ماده مخدر عادت نداشته و همواره وابسته به ماده مخدر مصرفی برای انجام فعالیت های خود بوده است. از این رو اشخاصی که اقدام به ترک اعتیاد تریاک می نمایند، معمولا بعد از 6 تا 24 ساعت از آخرین دوز مصرفی، با برخی عوارض مواجه می شوند.

عوارض بعد از ترک تریاک در بیماران ممکن است بین 7 الی 10 روز طول بکشد تا برطرف شود. در بیشتر مواقع علائم سم زدایی تریاک از بدن، شباهت بسیار زیادی به بیماری آنفولانزا دارد. پس می توان این علائم را به راحتی تشخیص داده و با استفاده از برنامه غذایی و ورزشی مناسب، این عوارض را از بدن رفع کرد. از جمله عوارض ناشی از ترک اعتیاد تریاک بیماران باید به موارد زیر اشاره کنیم:

 • بی خوابی
 • افزایش ضربان قلب
 • افسردگی و گریه کردن
 • حالت تهوع و استفراغ
 • تحریک پذیری و بی قراری رفتاری
 • گرفتگی در عضلات
 • اسهال
 • خواب آشفته و بی قرار
 • تعریق زیاد
 • یبوست موقت
 • تنگی نفس
 • بارداری سخت و نامنظم شدن عادت ماهانه
 • کرخی و بی حسی بدن
 • فشار خون پایین
 • تشنج
 • کاهش حرکات روده و معده

لازم است برای برطرف کردن تمامی این عوارض ناشی از ترک تریاک، حتما تحت مراقبت پزشک قرار داشت. اگر برای از بین بردن این عوارض بیمار اقدام به انجام اقدام دیگری از جمله مصرف داروی خاص نماید، روند درمان او دچار اختلال شده و ممکن است آسیب شدیدی به بدن بیمار وارد شود. پس باید مصرف یا عدم مصرف هر نوع دارویی توسط بیمار حتما زیر نظر پزشک انجام شود تا روند درمان به درستی طی گردد.

 

جمع بندی 

 

همانطور که دریافتید، اگر روند درمان ترک اعتیاد در کلینیک ترک تریاک معتبر انجام شود، بهترین نتیجه را برای بیمار به همراه خواهد داشت. اما اگر فردی خودسرانه تصمیم به ترک اعتیاد در خانه بگیرد، ممکن است با عوارض خطرناکی همچون اوردوز مواجه شود. بیمارانی که با چنین حالتی مواجه می شوند در بیشتر مواقع دچار آسیب مغزی شده و یا با مرگ مواجه خواهند شد.

پس برای آنکه بتوان از بروز چنین خطراتی جلوگیر کرد، بهتر آن است که در آژانس سم زدا اقدام به پاکسازی بدن از مواد مخدر نمود. آژانس سم زدا با ارائه بهترین خدمات ترک اعتیاد به بیماران خود، از مرحله آغاز تا مرحله پایان و حتی بعد از ترک اعتیاد نیز بیمار خود را همراه می کند. بیماران می توانند از خدمات پزشک متخصص و با تجربه استفاده کرده و زیر نظر بهترین پرستاران روند درمان خود را طی کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این مورد کافیست با کارشناسان ما در آژانس سم زدا ارتباط برقرار کنید.

 

2 دیدگاه در “سم زدایی تریاک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *