آیا سم زدایی فوق سریع راهکار موفقی برای ترک اعتیاد است؟

سم زدایی سریع، سم زدایی فوق سریع دو نوع از روش‌های پیشرفته در ترک اعتیاد است. برای درمان بیماری اعتیاد به مواد مخدر، از گذشته راهکارهایی وجود داشته است. با گذشت زمان و گسترش علم پزشکی و همچنین شناخت بهتر و بیشتر بدن انسان و این بیماری، راهکارهای جدیدی نیز بوجود آمده است.

از آنجایی که می‌توان گفت اعتیاد تمام بدن فرد بیمار را درگیر می‌کند، درمان این بیماری نسبت به بسیاری از بیماری‌های عادی سخت‌تر و پیچیدگی بیشتری دارد. وقتیکه به این موضوع نیز توجه کنیم که بیماری اعتیاد علاوه بر جسم فرد معتاد، روح او را نیز درگیر کرده است. اهمیت یافتن راه صحیح و بهتری برای علاج این بیماری بیشتر می‌شود.

ترک اعتیاد با ناراحتی‌ها و سختی زیادی برای یک فرد معتاد همراه است. همچنین آمارها نشان می‌دهد که برخی از افراد چندین بار این دوره درمانی سخت را گذرانده اما درمان آنها به درستی انجام نشده و دوباره به این بیماری مبتلا شده و درگیر مواد مخدر می‌شوند. در نتیجه راهکارهای جدید سعی می‌کنند که درمان بیماری اعتیاد را با نتیجه بهتری انجام دهند. همچنین این راهکارها تلاش می‌کنند تا درمان این بیماری را برای افراد با ناراحتی‌های کمتری در زمان ترک اعتیاد و همچنین پس از دوره ترک اعتیاد انجام دهند.

در این مطلب تلاش خواهیم کرد تا دو روش سم زدایی سریع و سم زدایی فوق سریع را بهتر شناخته و با مزایا و معایب آنها بیشتر آشنا شویم.

انواع روش‌های ترک اعتیاد

روش‌های متعددی برای ترک اعتیاد وجود دارد، روش سقوط آزاد و ترک ناگهانی که در گذشته بیشتر مورد توجه قرار داشت، امروزه با مخالفت‌های بسیاری روبرو است. دلیل این مخالفت نیز به خاطر وارد شدن شوک شدید به فرد بیمار و حتی در برخی موارد مرگ شخص معتاد می‌شود. همچنین بازگشت به مصرف مواد مخدر نیز در افرادی که از این روش اقدام به ترک اعتیاد می‌کنند، بیشتر دیده شده است.

ترک اعتیاد در یک دوره به صورت تدریجی

علم پزشکی نشان داده است که مواد مخدر در بدن فرد بیمار به اعتیاد، مانند یک سم عمل می‌کند. در نتیجه برای معالجه و درمان فرد بیمار باید این سم از بدن او خارج شود. در ترک اعتیاد به روش تدریجی، مصرف مواد مخدر در یک دوره مشخص کاهش یافته و در یک روند کاهشی، سطح سم در بدن بیمار به حداقل ممکنه خواهد رسید. این روش البته سختی‌هایی نیز با خود به همراه داشته و بیمار درد و ناراحتی‌های روحی جدیدی را تجربه خواهد کرد. در نتیجه در مراکز ترک اعتیاد معتبر و تخصصی، در کنار کاهش مصرف مواد مخدر، داروهایی تحت نظر پزشک برای کاهش مشکلات حین ترک فرد بیمار تجویز می‌شود.

سم زدایی فوق سریع برای نجات بیمار از اعتیاد

در بسیاری از تبلیغات دیده می‌شود که سم زدایی فوق سریع را از یک روش علمی به یک معجزه تبدیل می‌کنند. “ترک اعتیاد در شش ساعت، بدون هرگونه عوارض و درد” نمونه‌ای از این نوع تبلیغات است. بسیاری از افرادی که به این شیوه از ترک مصرف مواد مخدر و نجات از اعتیاد روی می‌آورند، انتظار دارند که پس از یک بیهوشی چند ساعته، بیدار شده و اعتیاد آنها به یک خاطره تبدیل شده باشد.

این افراد اصولا فکر می‌کنند که پس از این چند ساعت، احتمال برگشت آنها به مصرف مواد مخدر، حتی اگر خودشان بخواهند نیز وجود ندارد و پس از درمانی کوتاه مدت، بدون هیچ علائمی به یک فرد کاملا سالم تبدیل خواهد شد. همچنین امیدوارند که از دردهای سایر روش‌های ترک اعتیاد نجات یافته و بدون درد و تلاش خودشان، با دریافت چند دارو، سلامت دوباره خود را بازیابی کنند. باید یادآور شد که پس از پایان سم زدایی فوق سریع، تا چند روز همچنان آزمایش اعتیاد فرد بیمار مثبت باقی خواهد ماند.اما واقعیت درباره سم زدایی فوق سریع برای ترک اعتیاد چیز دیگری است. اما واقعا سم زدایی فوق سریع چیست؟

سم زدایی فوق سریع (UROD)

سم زدایی فوق سریع (UROD) یکی از روش‌های پزشکی معالجه فرد مبتلا به بیماری اعتیاد است. در این روش در ابتدا بیمار باید بستری شده و در حالت بی‌هوشی کامل قرابگیرد. بیهوشی برای این موضوع انجام می‌شود که در زمان انجام درمان و سم زدایی، اگر فرد بیهوش نباشد، با درد شدیدی مواجه خواهد شد.پس از اینکه بیمار بیهوش شد، داروهایی به

بدن فرد بیمار تزریق می‌شود که مواد مخدری که در مغز وجود دارد را دفع می‌کنند. این داروها به ترمینال‌های مغزی متصل می‌شوند و علاوه بر اینکه مواد مخدر را از مغز خارج می‌کنند، امکان ورود دوباره مواد مخدر به مغز را نیز از بین خواهند برد. این موضوع در نهایت باعث خواهد شد تا بدن از ایمنی زیادی در برابر جذب دوباره مواد مخدر برخوردار شود.

داروی نالتروکسان در سم زدایی فوق سریع

تزریق دارو و در واقع مرحله اصلی سم زدایی فوق سریع، بین چهار تا شش ساعت زمان خواهد برد. پس از این مرحله در بیشتر مواقع برای فرد بیمار دارویی به نام نالتروکسان تجویز خواهد شد. مصرف این دارو باید در یک دوره مشخص که زمان آن براساس شرایط بیمار توسط پزشک مشخص می‌شود، ادامه داشته باشد. نوع مواد مخدری که عامل اعتیاد شده است و میزان یا دوز مصرفی فرد بیمار در زمان ابتلا به اعتیاد نقش زیادی در تعیین مدت دوره مصرف نالتروکسان دارد.

این دارو که در واقع یک داروی ضد مخدر است، میزان ترشح مورفین در بدن را به یک سطح متعادل رسانده و در کنار آن از اتصال دوباره مواد مخدر به گیرنده‌های مغزی جلوگیری می‌کند. این دارو در واقع کمک می‌کند تا سم زدایی به صورت کامل در بدن بیمار انجام شود. عملکرد نالتروکسان کمک می‌کند تا فرد نجات یافته از بیماری اعتیاد، دوباره به اعتیاد روی نیآورد.

 

عوارض و مشکلات بیمار پس از سم زدایی فوق سریع

سم زدایی فوق سریع برای تمامی افراد مبتلا به بیماری اعتیاد به مواد مخدر اجرا نمی‌شود. اصولا مراکزی که از این روش برای ترک اعتیاد استفاده می‌کنند فقط برای افراد جوانی که مبتلا به اعتیاد هستند از سم زدایی فوق سریع استفاده می‌کنند. همچنین سلامت جسمی فرد معتاد باید در شرایط بسیار خوبی بوده و مبتلا به بیماری دیگری نیز نباشد.

اما با همه رعایت نکاتی که در بالا گفته شد، همچنان خطر انجام این نوع از سم زدایی زیاد است. تحقیقات و مطالعات بالینی نشان دهنده این نکته است که ریسک انجام این نوع از ترک بسیار بالا است. برخی از عوارض این نوع از درمان را در ادامه گفته خواهد شد.

برخلاف تبلیغات و شایعاتی که درباره سم زدایی فوق سریع وجود دارد، درد عضلانی از عوارض شایع این نوع ترک اعتیاد است. همچنین تعریق بیش از حد و حالت تهوع نیز در بسیاری از افرادی که با این روش معالجه شده‌اند دیده شده است. حتی در بسیاری از موارد، علائم روانی خطرناکی مثل هذیان، اختلالات دو قطبی و  روان پریشی در فرد بیمار به وجود می‌آید. مشکلات تنفسی از قبیل تنفس سریع یا سختی در تنفس از دیگر عوارض سم زدایی فوق سریع است.

عوارض پرخطر در سم زدایی فوق سریع

متاسفانه عوارض سم زدایی فوق سریع به همینجا ختم نمی‌شود. اختلالات روانی ممکن است تا حدی ادامه پیدا کنند که فرد تلاش برای خودکشی داشته باشد. احتمال جمع شدن مایع در ریه فرد بیمار و حتی مرگ نیز از دیگر عوارض احتمالی پس از استفاده از این روش ترک اعتیاد است. به همین دلیل است که بسیاری از متخصصین پیشنهاد می‌کنند تا بیماران مبتلا به اعتیاد، سعی کنند از سایر روش‌های ترک اعتیاد استفاده کنند.

البته یکی از مشکلاتی که این روش از معالجه بیمار دارد، بیهوشی وی در زمان سم زدایی است. عمل بیهوشی حتی برای افراد سالم نیز می‌تواند عوارضی داشته باشد، در نتیجه خطر این عوارض برای فرد مبتلا به اعتیاد بیشتر است. همچنین در زمانی که فرد بیهوش است، کنترل و دریافت بازخورد از شرایط وی در زمان سم زدایی به حداقل ممکن خواهد رسید.

از دیگر مشکلاتی که ممکن است برای فرد بیمار پس از معالجه با روش فوق سریع سم زدایی ایجاد شود، تفکر درمان کامل و عدم نیاز به مشاوره و کلاس‌های روانشناسی است. باید دانست که در تمامی روش‌های ترک اعتیاد، پس از پایان دوره درمان جسمی، درمان روحی فرد بیمار باید ادامه داشته باشد. ادامه یافتن درمان روحی کمک شایانی در عدم عود و اعتیاد دوباره فرد خواهد داشت.

سم زدایی سریع برای ترک اعتیاد

سم زدایی سریع برای مواد مخدر مختلف در مدت زمان متفاوتی انجام می‌شود که در ادامه به آنها خواهیم پرداخت. البته برای هر فرد نیز زمان سم زدایی براساس شرایط جسمی و دوز مصرف مواد، مدت زمان سم زدایی ممکن است متفاوت باشد. قبل از شروع دوره درمانی، پزشک متخصص به بررسی شرایط جسمی فرد بیمار پرداخته و شرایط روحی بیمار نیز توسط مشاور بررسی خواهد شد. در نتیجه بیمار برای پذیرش و شروع مراحل درمان آماده می‌شود.

یادآور می‌شود که در دوره سم زدایی سریع، برخلاف سم زدایی فوق سریع نیازی به بیهوشی بیمار نیست. در نتیجه علائم و حالات بیمار کاملا قابل بررسی و کنترل بوده و همچنین از عوارض خطرناک بیهوشی نیز خبری نخواهد بود.

سم زدایی سریع در اعتیاد به تریاک

برای سم زدایی سریع از بیماری که به تریاک اعتیاد دارد، 3 تا 5 روز زمان لازم است. در این مدت، داروهای خوراکی و سرم تراپی برای بیمار انجام می‌شود و از این طریق، درمان انجام خواهد شد. این نوع از درمان دردهای ناشی از خماری را برای بیمار نخواهد داشت. همچنین داروهایی که برای درمان تجویز می‌شوند، عوارضی برای او نخواهد داشت.

سم زدایی سریع در اعتیاد به شیره تدخینی

درمان این نوع از اعتیاد نیز بین سه تا پنج روز زمان خواهد برد. سرم تراپی در کنار تجویز داروهای خوراکی در این دوره برای بیمار انجام می‌شود. درمان اعتیاد به شیره تدخینی با این روش، درد خماری ندارد و داروهای تجویز شده برخلاف روش سم زدایی فوق سریع، عوارضی ندارند.

سم زدایی سریع در اعتیاد به ترامادول

اعتیاد به ترامادول را می‌توان با استفاده از سم زدایی سریع در مدتی حدود 3 تا 5 روز انجام داد. برای سم زدایی سریع از بدن فرد مبتلا به اعتیاد ترامادول، از سرم تراپی و داروهای خوراکی استفاده می‌شود. این روش از سم زدایی با درد خماری همراه نیست و داروها نیز اعتیاد یا عوارضی برای بیماری که آنها را زیر نظر پزشک متخصص دریافت خواهد کرد، نخواهد داشت.

سم زدایی سریع در اعتیاد به شیره خوراکی

در زمانی که فرد مبتلا به اعتیاد از شیره به صورت خوراکی استفاده می‌کرده است، مقدار بیشتری از این مواد در مقایسه با تدخین شیره جذب می‌کرده است. در نتیجه روش سم زدایی سریع برای این بیماران کمی متفاوت خواهد بود. به این بیماران توصیه می‌شود که قبل از شروع به درمان و سم زدایی، مصرف خود را در یک دوره 14 روزه به تدخین تغییر داده و یا مصرف خود را به مقدار کمی کاهش دهند. در نتیجه پس از انجام سرم تراپی و دریافت داروهای سم زدایی، نتایج بهتری کسب کرده و در واقع درمان بیماری راحت‌تر انجام خواهد شد.

سم زدایی سریع در اعتیاد به مواد صنعتی

هروئین و کراک که از مواد مخدر صنعتی شناخته می‌شوند به همان شیوه سم زدایی در مواد سنتی، درمان انجام می‌شود. با این تفاوت که برای هرکدام از این موارد نیاز است تا قبل از شروع به دوره سم زدایی، اقدامات خاصی در نحوه مصرف انجام شود.

نتیجه‌گیری

همانطور که در این مطلب توضیح داده شد، درمان بیماری اعتیاد با استفاده از روش سم زدایی فوق سریع می‌تواند خطرات زیادی برای بیمار به همراه داشته باشد. اما سم زدایی سریع اگر در یک کلینیک و مرکز درمان تخصصی و زیر نظر پزشک مجرب انجام شود، می‌تواند بدون عوارض جدی برای بیمار باشد.

سوالات متداول:

آیا اعتیاد به متادون را می‌توان با روش سم زدایی درمان کرد؟

هرچند پاسخ به این سوال مثبت است، اما از آنجاییکه متادون یک ماده اعتیادآور قوی است، درمان این نوع اعتیاد به روش سم زدایی، پیشنهاد نمی‌شود.

چرا باید قبل از شروع به سم زدایی در اعتیاد به مواد صنعتی، یک دوره تغییر مواد مخدر را گذراند؟

دوره تغییر مواد مخدر مصرفی کمک می‌کند تا ولع بیمار کاهش یابد. در نتیجه درمان بهتر انجام شده و ثبات پاکی افزایش خواهد یافت.

آیا می‌توان مواد محرک را با روش سم زدایی ترک کرد؟

روان‌گردان‌ها و مواد محرک را نمی‌توان با استفاده از روش سم زدایی فوق سریع یا سریع ترک کرد. برای ترک این نوع از اعتیاد بهتر است که از روانپزشک متخصص در ترک مواد محرک کمک گرفته شود.

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.