اقدامات انجام شده در یک مرکز سم زدایی!

فرآیند ترک اعتیاد و سم زدایی، یکی از سخت‌ترین فرآیندها برای مبتلایان به مصرف مواد مخدر است. این دو گام همانطور که مراحل سختی برای رسیدن به پاکی هستند، در واقع جزو مهم‌ترین مراحل نیز به شمار می‌روند که ترس مبتلایان را نیز به همراه خواهند داشت. البته این ترس کاملاً قابل درک و پیش‌بینی شده است. پذیرش ترک مصرف مواد مخدر و

آرامش روانی می‌تواند بسیار بر روی جنبه جسمانی ترک اعتیاد تأثیرگذار باشد. در ترک جسمانی، اولین مرحله سم زدایی بدن است که توصیه می‌شود در مراکز معتبر و تحت نظر پزشک انجام شود.

اما به دلیل مشکلات موجود در این دوره‌ها، علیرغم توصیه‌های پزشک و مشاور، بیماران دوره درمانی خود را نصفه رها می‌کنند. این نصفه رها کردن در بیمارانی که مراقبت‌های پزشکی کاملی ندارند بیشتر است. در یک مرکز سم زدایی معتبر علاوه بر مراقبت‌های پزشکی، مشاوران با تجربه نیز حضور دارند که بر جنبه روانی بیمار کار کرده و بهبودی روحی را نیز برای او به همراه می‌آورند. در ادامه این مقاله به بیان تمامی اقدامات انجام گرفته در این نوع مراکز پرداخته خواهد شد.

سم زدایی و نحوه انجام آن

سم زدایی اولین و اصلی‌ترین بخش در ترک اعتیاد جسمانی بوده که موجب خروج مواد مصرفی از بدن و قطع اتصال مواد باقیمانده در بدن می‌شود. بعد از سم زدایی، با مصرف داروهای ضدمخدر، گیرنده‌های مغزی این مواد مسدود شده و بیمار دیگر اجازه مصرف مجدد را نخواهد داشت. همچنین داروهای ضدمخدر، عملکرد مغز و میزان ترشح هورمون‌ها که یکی از اصلی‌تری عوارض مصرف مواد مخدر است را اصلاح کرده و عوارض ترک اعتیاد را به حداقل می‌رساند.

به عنوان مثال، بیمار بعد از ترک مصرف تریاک، به علت بروز اختلال در بدن، دیگر قادر به ترشح مورفین نبوده و به علت عدم تأمین ماده مخدر، دچار حالت خماری و علائم ناشی از ترک خواهد شد که برای بیمار بسیار دردناک خواهد بود. در این مرحله با مصرف داروی نالتروکسان که نوعی داروی ضدمخدر است، می‌توان این حالات و علائم را کنترل کرده و عملکرد مغز را تا حد زیادی بهبود بخشیده و کنترل نمود. در مرکز سم زدایی، تمامی داروها تحت نظر پزشک تجویز شده و در صورت بروز هرگونه مشکل، امکان جایگزینی دارو وجود خواهد داشت.

انواع سم زدایی

سم زدایی به دو دسته اصلی تقسیم‌بندی می‌شود که در ادامه هر کدام به تفکیک توضیح داده خواهد شد؛

1. سم زدایی بدون دارو

این نوع ترک اعتیاد در اغلب مرکز سم زدایی انجام نمی‌شود و معمولاً توسط افرادی به کار می‌روند که قصد ترک مصرف مواد مخدر در منزل را دارند. در این روش سم زدایی، بیمار به صورت تدریجی یا ناگهانی، مصرف مواد مخدر را قطع می‌کند. استفاده از این روش می‌تواند بسیار خطرناک باشد زیرا مصرف مواد مخدر اثرات زیادی بر روی بدن داشته و عوارض ترک و خماری برای بیمار بسیار دردآور بوده و اختلالات زیادی را به همراه خواهد داشت. سم زدایی بدون دارو نیز باید تحت نظر پزشک انجام شود تا شرایط بیمار همواره تحت کنترل باشد.

2. سم زدایی با دارو در مرکز سم زدایی

این نوع ترک در مرکز سم زدایی با نام ترک اعتیاد سریع شناخته می‌شود که با استفاده از دوز مشخص و کنترل شده داروها، مصرف ماده مخدر قطع می‌شود. برای هر نوع ماده مخدر از نوع دارو و دوز مشخصی از آن استفاده می‌شود و نمی‌توان یک نسخه را برای تمامی مبتلایان و انواع مواد مخدر تجویز کرد. مصرف این داروها می‎تواند علائم دردناک خماری و

ترک را به حداقل رسانده و کمترین سختی و رنج را برای فرد بیمار به همراه داشته باشد. البته باید توجه داشت که مصرف خودسرانه این داروها می‌تواند صدمات جبران‌ناپذیری را به وجود آورده و موجب تشدید اعتیاد فرد شود. روش سم زدایی با دارو به دو نوع کاربرد دارد؛

الف) سم زدایی تدریجی

در این روش، قطع ماده مخدر به صورت تدریجی و با کاهش دوز ماده مخدر مصرفی انجام می‌شود. این روش در مرکز سم زدایی به صورت کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت اتفاق می‌افتد. در برخی از بیماران و بر اساس نظر پزشک معالج، برای کاهش علائم ترک و خماری از یک داروی مسکن قوی مانند متادون و یا بوپرفورفین استفاده خواهد شد.

ب) سم زدایی سریع

در مرکز سم زدایی با این روش، مصرف ماده مخدر به صورت ناگهانی قطع شده و برای کنترل خماری و علائم دردناک ترک اعتیاد از داروهای آنتاگونیست استفاده می‌شود. این روش سم زدایی به دو صورت سریع و فوق سریع انجام شده که در هر دو این دو حالت، بیمار با کمک دارو و بیهوشی، علائم ترک را تحمل کرده و سختی و رنجی را متحمل نخواهد شد.

سم زدایی سریع و فوق سریع حتماً باید در مرکز سم زدایی و کلینیک‌های ترک اعتیاد معتبر انجام شده و بیمار باید تحت نظر پزشک باشد. باید توجه داشت که درمان سریع و فوق سریع تنها بعد جسمانی ترک را در برمی‌گیرد و برای بعد روانی باید درمان‌های روانشناسی و مشاوره برای بیمار صورت پذیرد.

مراحل بستری و درمان در مرکز سم زدایی

  1. در همان ابتدای تماس با مرکز سم زدایی، اطلاعات بیمار توسط یک مشاور، ثبت خواهد شد. این اطلاعات شامل سن بیمار، نوع ماده مخدر مصرفی، میزان و نحوه مصرف سوال شده و توضیحات لازم نیز یادداشت می‌شود.
  2. بعد از مشاوره تلفنی، بیمار باید در روز تعیین شده در مرکز ترک اعتیاد حضور یافته و با پزشک یک جلسه توجیحی داشته باشد. پزشک در این جلسه در رابطه با نحوه درمان، داروهای مصرفی در طی این دوره و طول مدت روزهای بستری توضیح داده می‌شود. رضایت بیمار در این مرحله گرفته شده و مشاوره و ویزیت‌های لازم انجام خواهد شد.
  3. شروع درمان و بستری در شهر یزد انجام می‌شود. بیمار به یزد منتقل شده و در یک اقامتگاه سنتی به نام اقامتگاه کیاوش بستری می‌شود. این محل بستری به عنوان یک مزیت اصلی این مرکز سم زدایی به حساب می‌آید، زیرا بر روی روحیه بیمار و جنبه روانی ترک اعتیاد بسیار تأثیر مثبت خواهد داشت.
  4. بعد از بستری، یک پرستار در اختیار بیمار قرار گرفته و پزشک نیز برای دفعه دوم وی را ویزیت خواهد کرد. داروهای تجویزی پزشک برای دفع مورفین از بدن توسط پزشک به بیمار داده شده و سرم تراپی نیز برای او آغاز می‌شود. همانطور که مشخص است بیمارانی که مصرف ماده مخدر کمی دارند، درمان برای آن‌ها آسان‌تر بوده و در مصارف بالاتر، بیمار باید از لحاظ جسمانی و روانی مقاومت بالاتری از خود نشان دهد.مرکز سم زدایی

ادامه مراحل بستری و درمان

  1. در اغلب موارد تعداد روزهای حداقلی بستری بین 3 تا 5 روز خواهد بود و بعد از آن نیز بیمار می‌تواند با پزشک و مشاور خود در تماس باشد. به طور کلی تعداد روزهای بستری به میزان مصرف و نوع مخدر مصرفی بستگی دارد و این تعداد توسط پزشک مشخص خواهد شد.
  2. بعد از اعلام ترخیص بیمار توسط پزشک، توضیحات تکمیلی توسط پزشک و پرستار به بیمار گفته شده و راهنمایی لازم به او ارائه خواهد شد. بیمار برای ادامه درمان خود می‌تواند با مشاور خود در تماس بوده و از نظر جنبه روانی و اختلالات روانشناختی با او صحبت کرده و شرایط را تحت کنترل خود نگه دارد.
  3. یکی از مواردی که بعد از ترخیص و پایان دوره درمانی به پزشک گوشزد می‌شود، شرکت در کلاس‌ها و جلسات گروه A و A.A و همچنین کنگره است. حضور در این کلاس‌ها می‌تواند وسوسه فکری بیمار را تا حد زیادی کاهش دهد و به بهبودی و ثبات هرچه بیشتر او کمک کند.مرکز سم زدایی

بستری در هتل، مزیت مهم در مرکز سم زدایی

همانطور که مطالب قبلی نیز اشاره شد، بیماران برای شروع مراحل ترک اعتیاد خود، به شهر یزد منتقل شده و در یه هتل سنتی بستری خواهند شد. بعد از ورود آن‌ها به هتل، یک اتاق با سرویس کامل در اختیارشان قرار گرفته و شماره تماس پرستار، پزشک، مشاور و خانه‌دار نیز در اتاق نصب شده تا در صورت نیاز، بیمار با ایشان تماس بگیرد. تمامی وسایل مورد نیاز بیمار اعم از چای، آب معدنی، حوله، لوازم بهداشتی، وسایل پذیرایی و غیره از طرف خدمه و خانه‌دار فراهم شده و در ساعات معینی از شبانه روز، وعده‌های غذایی صبحانه، ناهار و شام سرو خواهند شد.

تهیه تمامی غذاها طبق دستور پزشک و تحت نظارت مستقیم او بوده و ممکن است غذاهای بیماران با یکدیگر تفاوت داشته باشد. میان وعده بیماران در این مرکز سم زدایی، دمنوش دارچین است که به طور متوسط دو بار در روز برای ایشان سرو می‌شود.

پزشک سه نوبت در روز در هتل حضور داشته و تمامی بیماران را ویزیت کرده و در صورت بروز هرگونه مشکل، اطلاعات لازم را به پرستار خواهد داد. تمامی این اطلاعات توسط پرستار ثبت و یادداشت می‌شود. پرستار اما باید به طور شبانه روزی در هتل حضور داشته باشد و کارهای درمانی بیماران را انجام دهد. ساعات مشاوره بر حسب نظر پزشک تعیین

شده و این ساعات توسط پرستار به بیمار یادآوری خواهند شد. حضور بیمار در جلسات مشاوره الزامی بوده و پرستار باید بیمار را ترغیب کرده و از حضور او اطمینان حاصل کند. اغلب این جلسات از روز سوم بستری آغاز می‌شوند. در صورت متأهل بودن بیمار، بهتر است همسر وی نیز در جلسات مشاوره مرکز سم زدایی حاضر شده و راهنمایی‌های لازم در یک جلسه خصوصی به او ارائه شود.مرکز سم زدایی

سوالات متداول

1. آیا تغذیه و مصرف دمنوش و خوراکی‌های مختلف در سم زدایی تأثیر دارد؟

به طور کلی، سم زدایی بدن از مواد اعتیادآور، با استفاده از شیر و دمنوش‌های گیاهی مانند دمنوش دارچین یکی از روش‌های اصلی درمان اعتیاد به حساب می‌آید. اما باید توجه داشت که این مواد خوراکی به تنهایی قادر به سم زدایی بدن نیستند. در واقع با تغذیه سالم و اصولی که در مرکز سم زدایی تحت نظر پزشک انجام می‌شود، سلامت و بهبودی بیمار روند سریع‌تری داشته و در نهایت موجب تسریع در امر سم زدایی خواهد شد.مرکز سم زدایی

2. ترک یکباره در منزل چه عوارضی را به دنبال خواهد داشت؟

هرگونه ترک خودسرانه و به دور از نظر پزشک می‌تواند خطرات جدی و جبران‌ناپذیری را به همراه داشته باشد. از جمله عوارض اصلی ترک خودسرانه در منزل شامل دردهای جسمانی شدید، وسوسه بیشتر و مصرف مجدد، اوردوز در صورت مصرف مجدد به علت کاهش مقاومت بدن، تشنج و صرع غیرقابل کنترل و در نهایت مرگ می‌شود. همین امر ایجاب می‌کند تا مبتلایان برای ترک حتماً به مرکز سم زدایی و کلینیک‌های ترک اعتیاد مراجعه کنند.

3. کدام نوع از مواد مخدر را نمی‌توان به روش سم زدایی از بدن دفع کرد؟

مواد محرک و داروهای اعصاب را نمی‌توان به روش سم زدایی از بدن دفع کرد. از جمله این مواد محرک می‌توان به شیشه و ماریجوانا اشاره داشت. برای ترک مصرف اینگونه مواد مخدر، بیمار باید به یک روانپزشک باتجربه مراجعه کند.

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.