دسته اصلی

سم زدایی سریع متادون

سم زدایی سریع متادون

.سم زدایی سریع متادون یک آرزو و خواست بیماران مصرف کننده متادون و خانواده های ایشان بوده و است. سم زدایی یک شیوه درمانی است که باعث دفع و خروج مواد افیونی یا هر دارویی که بیمار درگیر مصرف آن است گفته می شود. سم زدایی می تواند برای هر ماده ی مخدر انجام شود و به علت گذشته و تاریخ دراز مدت مصرف موا د افیونی، سم زدایی این مواد هم سالهاست در کار دست درمانگران اعتیاد بوده است. ولی سم زدایی سریع متادون چند سالی است که رایج شده.و عمر کوتاهی دارد.

.از آن جایی که تاریخچه ی شروع درمان با متادون به دهه 60 میلادی باز میگردد و عمر درمان سم زدایی سریع متادون بسیار نونهال بوده و سن کمی دارد. بعد از شروع درمان نگهدارنده با متادون در جهان و ایران، عداه ای از بیماران توانستند با رعایت قوانین درج شده در پروتکل درمان متادون و زیر نظر پزشک متخصص متادون خود را به صفر رسانیده و قطع مصرف انجام دهند ولی عده کثیری از بیماران موفق به این کار نشدند (البته افرادی که موفق به

قطع مصرف اصولی متادون نشدند بیشتر بیمارانی هستند که یا داروی آزاد مصرف می کنند و زیر نظر پزشک نیستند و یا اگر از کلینیک ترک اعتیاد دارو تهیه می کنند قوانین درج شده در پروتکل را رعایت نکرده و به صورت بیمارگونه دارو استفاده می کنند.

.قبل از توضیح در مورد سم زدایی سریع متادون، در مورد اعتیاد و درمان نگهدارنده با متادون توضیحی مختصر داده می شود و بعد به شیوه این درمان می پردازیم.

.اعتیاد چیست؟

از لحاظ علمی اعتیاد به نوعی بیماری اطلاق می شود که در آن فرد مجبور است به دلیل وابستگی جسمی و روانی ماده ای را به صورت مرتب مصرف نماید. در مورد اعتیاد به مواد مخدر معمولا فرد در ابتدا به صورت گهگاه مواد را مصرف می کند. بعد از مدتی مصرف به صورت هر روزه در آمده و با توجه به مقاومت بدن، مجبوراست مقدار ماده مصرفی را افزایش دهد. سم زدایی سریع متادون

 

.از طرف دیگر، بدن به طور طبیعی ماده اندورفین تولید می کند که در کنترل درد، تنظیم دمای بدن، یادگیری و بسیاری از فعالیت های دیگر نقش دارد. بعد از وابستگی بدن به مورفین خارجی، آندورفین کمتری تولید می شود و لذا با قطع مورفین خارجی فرد دچار علائم خماری مثل درد بدن، بی خوابی، بی قراری، سرد و گرم شدن بدن، آبریزش از چشمها و بینی می شود. سم زدایی سریع متادون

.در بروز اعتیاد عوامل بسیاری دخالت دارند که به عنوان مثال می توان به عوامل ارثی، بیماری های اعصاب و روان، بیماری های جسمی، عوامل فرهنگی، روش های تربیتی، در دسترس بودن مواد و عوامل اجتماعی مثل فقر و بی خانمامی اشاره نمود. سم زدایی سریع متادون

 

.متاسفانه اعتیاد به عنوان بیماری در جامعه شناخته نشده است و از آن به عنوان بی بندوباری، بی ارادگی و ضعف شخصیت یاد می شود. حال آن که تمام افراد معتاد در مرحله ای از بیماری خود خواهان ترک بوده اند که به دلایل بیولوژیک . درمان های نامناسب موفق نشده اند. وابستگی روانی یکی از

مسایل مهم در درمان اعتیاد است که متاسفانه عدم توجه به آن از طرف بیمار و همچنین سیستم درمانی باعث شکست های متعدد در درمان این بیماران می شود. سم زدایی سریع متادون

.از خطرات آشکار اعتیاد می توان به بیماری های جسمی و روانی، افزایش خطر عفونت دراعتیاد تزریقی (هروئین و کراک)، مشکلات خانوادگی (انتقال بیماری های هپاتیت و ایدز)، مشکلات اقتصادی، درگیر شدن در خلافکاری و خطر مسمومیت با مواد و مرگ اشاره نمود.

 

.متادون یک درمان نگهدارنده است. نگهدارنده به این معنی است که بیمار با مصرف متادون بجای مواد، متادون را جایگزین مواد کرده و به دلایل مختلف و البته نظر پزشک متخصص صلاح بر مصرف  دراز مدت متادون داده شده است. درمان نگهدارنده با متادون برای افرادی توصیه می شود که در مصرف مواد

خود هم ثبات نداشته و چندین ماده را با هم مصرف می کنند و یا به علت لغزش های مکرر ترک و مصرف مجدد مواد، با مصرف مداوم متادون از ولع به میل مصرف مواد کاسته شده و نوعی کاهش آسیب در فرد شکل می گیرد.

.متادون طول عمر زیادی داشته و حتی از ماده مخدر شیره هم قوی تر است پس درمان و قطع مصرف آن هم کار ساده ای نیست و باید به این نکات در زمان درمان توجه داشت تا نتیجه خوب به دست آورد.

 

.با توضیحات مختصر ارائه شده در مورد متادون و تاثیر آن بر بدن، اکنون به شیوه درمان و سم زدایی سریع متادون می پردازیم. درمان نگهدارنده با متادون یک شیوه درمان دارویی است و بخاطر طول عمر بالای متادون در بدن و قوی بودن تجویز این دارو به همه افراد پیشنهاد نمی شود و باید پزشک متخصص دوره دیده در مورد انتخاب درمان با متادون نظر بدهد. متادون برای شخصی که مصرف موادش زیاد بوده و یا مواد صنعتی مصرف میکنند وبیشتر موارد در موادی که تزریق می شود خیلی توصیه می شود و برای مصرف مواد سبک تر درمان ها و داروهای کوتاه مدت داری وجود دارد.

 

.سم زدایی سریع متادون به منظور حذف سریع دارو در مدت زمان کوتاه انجام می شود. سم زدایی روی مواد مخدر از قبیل تریاک و مشتقات آن، مواد صنعتی و داروهای مورفین دار مانند ترامادول و… به راحتی انجام می شود ولی از آن جا که متادون یک داروی بسیار قوی با طول عمر بالایی است به راحتی مواد افیونی سم زدایی نمی شود.

 

.نظر بیشتر پزشکان و درمانگران اعتیاد بر این است که متادون مصرفی زیر نظر پزشک معالج کم شود تا به صفر برسد و در کنار کم کردن دارو از خدمات روان شناختی کلینیک استفاده نمایند تا بعد از قطع مصرف دارو از لغزش پیشگیری شود. درمانگران از روی تجربه کاری و ساختار شیمیایی متادون این پیشنهادات را به بیماران می دهند و این بیماران هستند که حق انتخاب در نوع درمان شان را دارند.

.برای بیمارانی که اصرار به سم زدایی سریع متادون دارند هم راهکار وجود دارد. جهت موفقیت در درمان سم زدایی و بدن درد انجام شدن درمان از بیماران خواسته می شود که یک ماه مصرف متادون خود را به شربت تنتور اپیوم تغییر دهند و بعد اقدام به سم زدایی سریع متادون بدهند تا درمان بدون درد و موفقیت آمیزی را را تجربه کنند.

.این تغییر مصرف یک ماه باعث حذف متادون مصرفی شده و جای آن را شربت اپیوم می گیرد و چون شربت اپیوم یک داروی گیاهی و افیونی است به راحتی تریاک سم زدایی می شود.

 

سوالات متداول

.آیا سم زدایی سریع متادون کار درستی است؟

از نظر پزشکی قطع سریع متادون امکان پذیر بوده ولی علم پزشکی ثابت کرده که بهتر است متادون زیر نظر پزشک متخصص و به صورت تدریجی و ملایم کم شده تا به صفر برسد.

.آیا سم زدایی سریع متادون بر روی همه افراد انجام می شود؟

بهتر است در سم زدایی سریع متادون افراد سن بالا و یا مستعد بیمارای های خاصی، مشکلات این افراد لحاظ شود و درمان های ملایم تری را انتخاب کنند.

.برای بازگشت نکردن بیمار پس از سم زدایی باید چکار کرد؟

از آن جا که اعتیاد یک بیماری جسمی، فکری، روانی، اجتماعی، خانوادگی و… است درمان کامل آن هم همه این موارد را در برمی گیرد.

.کلید واژه : سم زدایی سریع متادون

 

 

0 دیدگاه در “سم زدایی سریع متادون

دیدگاهتان را بنویسید