روند درمان اعتیاد در کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی

برخی از افراد که دچار مشکل اعتیاد به مواد مخدر هستند به دنبال یک کلینیک مناسب برای شروع فرایند درمان و بهبودی کامل می‌گردند. اما در ابتدا باید دانست که یک مرکز سم زدایی خوب و معتبر چه ویژگی‌هایی دارد و چگونه به یک شخصی که با اعتیاد به مواد مخدر دست‌وپنجه نرم می‌کند، کمک می‌کنند. در ادامه این متن با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری از کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی معتبر به دست آورید.

نکات مهم در فرایند معالجه بیماری اعتیاد به مواد مخدر

همان‌طور که می‌دانید کلینیک و مراکز درمانی زیادی در سراسر کشور برای افرادی که دچار بیماری اعتیاد هستند وجود دارد. این مراکز و کلینیک‌ها باهدف کمک به این اشخاص و بهبود یافتن آن‌ها تأسیس شده‌اند. در نتیجه هنگامی که بیمار قصد رهایی از اعتیاد خود را دارد می‌تواند با مراجعه به این مراکز و کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی مشکل خود را حل

کند. نکته مهم دیگر در روند معالجه بیمار، توجه به شرایط روحی و روانی او است. به‌عبارت‌دیگر مشکل اعتیاد تنها مشکل جسمی نیست و فرد بیمار را از لحاظ روحی و روانی نیز تحت شعاع قرار می‌دهد؛ بنابراین این نکته بسیار مهم است که بیمار در فرایند درمان حتماً از مشاور یا روان‌شناسان مخصوص در زمینه ترک اعتیاد استفاده کند.

کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی و اهمیت آن

در فرایند معالجه بیمار به عوارض فیزیکی و جسمی او نیز باید توجه شود. همان‌طور که می‌دانید مصرف مواد مخدر عوارض بسیار مخربی بر روی سیستم ایمنی و به‌طورکلی سلامت جسمی انسان می‌گذارد؛ بنابراین انتخاب روش ترک اعتیاد بسیار مهم است. به بیان دقیق‌تر شخصی که دچار بیماری اعتیاد به مواد مخدر است برای انتخاب مرکز یا کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی باید به مراکزی مراجعه کند که هم از لحاظ روانی و هم از لحاظ جسمی نظارت کاملی بر روی بیمار داشته باشند.

نکته قابل توجه این است که روند ترک اعتیاد هر شخص نسبت به شخص دیگر متفاوت است. همچنین روند ترک اعتیاد هر مواد مخدری نسبت به سایر مواد مخدرها نیز متفاوت است. بنابراین هرگز نمی‌توان از یک روش مشخص برای هر فرد استفاده کرد. در این صورت باید هر بیمار با پزشک خود مشورت کند و پس از معاینه پزشک روش ترک اعتیاد مخصوص فرد مشخص خواهد شد.

 مشکلاتی که در مراکز نامعتبر ترک اعتیاد وجود دارد

همان‌طور که پیش‌تر به آن اشاره کردیم انتخاب یک کلینیک معتبر نخستین قدم مهمی است که در روند ترک اعتیاد باید به آن توجه کرد. بسیاری از مراکز و کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی از امکانات و خدمات خوبی برخوردار نیستند و با روش‌های نادرست خود باعث اذیت و آزار فرد مبتلا به اعتیاد می‌شوند. در نتیجه گذراندن دوره درمان نادرست نه‌تنها باعث بهبودی نمی‌شوند بلکه انگیزه فرد را برای ترک اعتیاد از بین می‌برند. از معایب این مراکز نامعتبر می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

بهبودی راحت و بی‌دردسر در مرکز ترک اعتیاد سم زدا

روند درمان کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی و مرکز سم زدا با نظم و دقت انجام می‌شود. در بدو ورود بیمار به این مرکز مشاوره‌‌ای با پزشک خود جهت آگاهی از روند درمان و داروهای موردنیاز انجام می‌دهد. پس از آن بیمار به هتل کیاوش واقع در شهر یزد منتقل می‌شود. این هتل در واقع یک اقامتگاه مناسب و با امکانات لازم برای بیماران اعتیاد است. پس از پذیرش و بستری شدن فرد مبتلا به اعتیاد، روند درمان او آغاز می‌شود که در ادامه متن به توضیح آن می‌پردازیم.

روند بهبود در کلینیک ترک اعتیاد سم زدا

همان‌طور که گفته شد پس از پذیرش و اقامت بیمار در هتل کیاوش روش درمانی مناسب او آغاز می‌شود. ابتدا یک اتاق تمیز که در آن وسایل و لوازم موردنیاز و همچنین یک شماره تماس برای ارتباط بیمار با پرستار قرار دارد به فرد اختصاص داده می‌شود. در واقع بیمار هر موقع که به پرستار نیاز داشته باشد می‌تواند با شماره تلفنی که در اختیارش قرار داده‌اند تماس بگیرد و دراسرع‌وقت پرستار به اتاق او خواهد آمد.

از طرف دیگر تغذیه بیمار به‌صورت صبحانه، ناهار و شام طبق دستورالعمل پزشک صورت می‌گیرد و در اختیار وی قرار داده می‌شود. به‌طورکلی تمام پرسنل هتل به‌خوبی وظایف خود را در قبال شخص بیمار انجام خواهند داد و تمام سعی بر این است که فرد مراجعه‌کننده دوره درمانش را در آسایش و راحتی بگذراند.

نظارت کادر درمان در مرکز سم زدا چگونه است؟

به‌طورکلی روزانه در سه نوبت صبح، ظهر و شب پزشک به بالین فرد بیمار می‌رود و مستقیماً بر روی روند درمان نظارت دارد. پزشک با معاینه فرد اطلاعات لازم را به پرستار می‌دهد تا پرستار نیز به طور دقیق در طول روند درمان مراقب بیمار باشد. همچنین بیمار می‌تواند از روز سوم با مشاور خود در کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی ملاقات و مشاوره لازم را دریافت

کند. اگر شخصی با همسر خود برای مشاوره برود، همسر او نیز می‌تواند در جلسات شرکت کند و از پاسخ پرسش‌های خود آگاه شود‌. به این صورت در مرکز سم زدا فرد مبتلا به بیماری اعتیاد توسط پزشک، پرستار و روان‌شناس به‌صورت مستقیم و مستمر نظارت و کنترل می‌شود تا به نتیجه مطلوب برسد.

روند درمان پس از ترخیص

پس از گذراندن فرایند درمانی در کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی، فرد مراجعه‌کننده می‌تواند همچنان با پزشک و مشاور خود در تماس باشد. همان‌طور که می‌دانید ترک اعتیاد یک روش طولانی‌مدت است. اگرچه روند سم زدایی با سرعت انجام می‌شود اما فرد باید بعد از آن نیز تحت نظارت پزشک خود ادامه دهد.

سؤالات متداول

مدت فرایند سم زدایی بسته به میزان مصرف، بدن فرد و نوع مواد مصرفی متغیر است.

بی‌توجهی به نوع درمان، روند درمان و دوران پس از درمان ممکن است باعث عود شدن اعتیاد شود.

عوارض اعتیاد به‌گونه‌ای است که فقط با سم زدایی برطرف نمی‌شوند و پس از آن نیز فرد باید تحت نظارت پزشک و روان‌‌شناس باشد.

جمع‌بندی

در این متن بااهمیت انتخاب مرکز و کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی آگاه شدید. همان‌طور که گفته شد روند درمان اعتیاد بسیار حساس است و برای شروع آن باید به مراکز معتبری نظیر مرکز سم زدا مراجعه شود.

کلمه کلیدی: کلینیک ترک اعتیاد سم زدایی

برای دیدن محصولات که دنبال آن هستید تایپ کنید.