دسته اصلی

مرکز سم زدایی معتادان

مرکز سم زدایی معتادان

.برای رهایی از دام اعتیاد مرکز سم زدایی معتادان مکانی مناسب است که خانواده، عزیزان خود را با اطمنیان کامل در این مراکز بستری کنند. مرکز سم زدایی معتادان جهت رفاه حال مراجعین خود درمان را در مکانی هتل مانند انجام می دهد تا جدایی از درمان، بیماران و خانواده های ایشان خاطره ای خوش را از سم زدایی تجربه نمایند.

.نگرانی اکثر بیماران، ترس از درد ترک مواد بوده و از آن جا که قطع مواد بدون شک با درد همراه است، این نگرانی بی مورد نبوده ولی اگر درمان به روش درست و زیر نظر پزشک متخصص صورت پذیرد مطمئنا یا از درد آن کاسته می شود و یا کاملا بدون درد انجام می شود. پس مرکز سم زدایی معتادان می تواند یکی از مواردی باشد که مراجعین می توانند به آنجا مراجعه نموده و در مورد شیوه درمان اطلاعات مورد نیاز را کسب نمایند.

دلایل درد در قطع مصرف مواد چیست؟

.علت دردناک بودن ترک مواد مخدر افیونی این است که مواد افیونی ساختاری مورفینی داشته و از خواص مورفین مسکن بودن و تسکین دهنده درد و آرام بخش بودن ذهن می باشد. پس زمانی که فرد با مصرف مواد مخدر مورفینی به این آرامش های جسمی  و ذهنی می رسد و بدن به این مواد وابستگی

پیدا می کند، در زمان قطع مصرف یا دیر رسیدن مواد به بدن گیرنده های مورفین در بدن به دنبال مورفین جهت رسیدن به لذت های قبل هستند، ولی چون بخش آندرفین مغز در اثر مصرف مواد مخدر غیر فعال شده و توانایی ترشح مورفین مورد نیاز بدن را ندارد، علائم درد جسمی و کلافگی ذهنی  وفکری نمایان شده و بیمار را وادار به مصرف مجدد مواد می کند.

درمان های غیر دارویی مواد

.پس این دردها طبیعی است و خانواه ها نباید به  دردهای جسمی و روحی – روانی بیماران توجه کنند و گمان کنند که بیماران به دنبال بهانه برای مصرف مواد می گردند. وقتی درمان یا قطع مصرف در مکانی مناسب مانند مرکز سم زدایی معتادان انجام شود چون سم زدایی این مرکز به وسیله سرم تراپی و

از طریق تزریق داروهای ضد مورفین در سرم و تجویز داروهای خوراکی مناسب صورت می گیرد این علائم درد و خماری در بیمار دیده نمی شود و میل مصرف بیمار به مواد مخدر کاهش یافته و می تواند پاکی خود را حفظ نماید.

اهمیت مشاوره قبل از درمان

.در مرکز سم زدایی معتادان بیماران می توانند قبل از شروع درمان، تلفنی با مشاور کلینیک فجر صحبت نموده و در مورد شیوه درمان و روزهای درمان و خدمات ارائه شده در این مرکز اطلاعات لازم را به دست آورند و با دیدی باز قدم در مسیر درمان و مرکز سم زدایی معتادان بگذارند.

.عوارض مواد مخدر:

طی سال ها مصرف مواد مخدر، آسیب های زیادی به بدن وارد می شود و همین آسیب ها، بیمار و گاها خانواده ها را نگران می کند که نکند درمان هم عوارض داشته باشد و چون قطع مواد در بیشتر موارد (با درد و خماری همراه است) این ترس همیشه همراه مصرف کنندگان مواد مخدر بوده و هست و همین امر یک عامل بازدارنده مهم در اقدام به درمان می باشد. مرکز سم زدایی معتادان

.یکی از وظایف مهم مشاورین مرکز سم زدایی معتادان این است که با راهنمایی بیمار و دادن مشاوره و اطلاعات درست از این ترس و نگرانی بکاهند تا بیماران بتوانند با دیدی باز و فضایی به دور از هیچ عامل فشاری، بلکه با اختیار کامل اقدام به درمان نمایند. تجربه ها نشان داده تا زمانی که برای درمان جبر و فشار بر بیمار وارد شود، شاید فرد به دلایل مختلف اقدام به درمان نماید ولی احتمال اینکه مجدد به سمت مواد برود زیاد است و همیشه حفظ پاکی بسیار مهم تر از خود درمان است.

.بستری در اقامتگاه کیاوش:

بیمار بعد صحبت تلفنی با مشاور کلینیک و دریافت اطلاعات لازم جهت بستری، اگر از طرف پزشک کلینیک کاندید مناسبی برای سم زدایی باشد (سن بیمار و نوع ماده مصرفی و میزان مصرف بیمار) می تواند نوبت خود را رزرو کرده و در تاریخ تعیین شده جهت بستری و درمان سم زدایی به شهر یزد سفر نماید و در اقامتگاه کیاوش بستری شود.

.بیمار بعد از پذیرش اولیه در کلینیک و انجام معاینات پزشکی  و مشاوره اولیه و تشکیل پرونده درمانی، به اقامتگاه ستی کیاوش ارجاع داده شده و توسط مدیر هتل پذیرش و تحویل اتاق (از قبل برای بیمار و خانواده ایشان اتاق مناسب شرایط وضعیت شان آماده شده) بیمار به استراحت می پردازد.

وظایف پرستار درمان

.پرستار کلینیک با وصل آنژیوکت و دادن داروهای خوراکی اولیه  که توسط پزشک تجویز شده است مقدمات درمان را آغاز می کند تا بدن آماده دریافت داروهای اصلی سم زدایی شود. بعد از اینکه تمام بیماران در اتاق های خود مستقر شدند از روی ماده مصرفی و شرایط آمادگی بدن بیمار پزشک درمان را شروع می کند.

شروع درمان توسط پزشک

.پزشک با حضور در اتاق بیمار و معاینه و کسب اطلاع از شرایط جسمی هر بیمار، درمان سم زدایی را شروع کرده و داروهای اصلی درمان در سرم بیمار تزریق می شود. طی روزهایی که بیمار در اقامتگاه بستری هستند روزانه سه مرتبه پزشک بیماران را ویزیت نموده و دستورات لازم را به پرستار جهت

ادامه درمان می دهند. پرستار هر 24 ساعت در کنار بیماران حضور دارد و بیماران می توانند از طریق شماره تلفنی که در اختیارشان می گذارند هر زمان که نیاز باشد با پرستار تماس بگیرند تا پرستار در اتاق ایشان حاضر شود.

تعیین مدت زمان درمان

.روزهای درمان را پزشک از روی میزان مصرف مواد بیمار، سن بیمار، شرایط جسمی بیمار، مقدار ماده مصرفی و نحوه مصرف هر بیمار تعیین می نمایند. برای نمونه: مصرف تریاک به شیوه وافوری تا سقف یک مثقال به 3 روز درمان نیاز دارد. مصرف تریاک خوراکی و سیخ و سنگ با 4 روز بستری می توانند

سم زدایی شوند و بیمارانی که شیره مصرف می کنند (که مصرف شیره خوراکی تا سقف یک مثقال داشته باشد) نیاز به 5 روز برای بستری  و سم زدایی بدن دارند. البته نظر قطعی را پزشک بعد از ویزیت اولیه در کلینیک اعلام می کنند. مرکز سم زدایی معتادان

 

خدمات ارائه شده در هتل (خلاصه وار)

.خانه دار هتل و خدمه آن، طی روزهای بستری با ارائه خدمات مورد نیاز بیماران (دمنوش، چای، پذیرایی در سه وعده صبح و ظهر و شب) و (نظافت اتاق ها و رسیدگی به حال عمومی بیماران) در راستای کمک به بهبود و درمان کامل و بدون درد تلاش می کنند. دادن قوت قلب به خانواده ها و همراهی کردن ایشان در کمک به بالا بردن روحیه موفقیت در درمان پرسنل هتل بدون هیچ چشم داشتی انجام می دهند.

 

.سوالات متداول

.برای بستری در مرکز سم زدایی معتادان از چه راهی باید اقدام کرد؟

مراجعین محترم می توانند از طریق سایت سم زدایی سریع و تماس تلفنی با مشاور کلینیک در مورد شیوه درمان و رزرو نوبت کسب اطلاع نمایند.

.آیا درمان در مرکز سم زدایی معتادان به صورت محرمانه است؟

بله. تمام اطلاعات درمان بیمار به صورت محرمانه است و در هیچ سیستمی ثبت نمی شود.

.آیا بیمار حین درمان نیاز به همراهی هم دارد؟

حضور همراهی بسته به شرایط سن و حال بیماردارد. حضور پرستار به صورت 24 ساعته در بیشتر موارد نیاز به حضور همراه را برطرف می کند ولی اگر بیمار بخواهد فردی از اعضای خانواده (حتی همسر) حین درمان کنارش باشد چون اتاق ها به صورت شخصی در اختیار بیماران قرار می گیرد حضور همراه آزاد است.

.حضور خانواده در حین درمان برای بیمار چه مزیتی دارد؟

هر درمانی استرس و نگرانی خود را دارد و حضور خانواده می تواند از این استرس بکاهد و در بهبود و روند درمان بیمار سرعت بخشد.

 

.کلید واژه: مرکز سم زدایی معتادان

 

 

0 دیدگاه در “مرکز سم زدایی معتادان

دیدگاهتان را بنویسید